Úvodní stránka Pobočky Odkazy Kontakty Napište nám

Předefinování každého životního problému na duševní poruchu

 

"Je čas, aby se z psychiatrů stali opět lékaři – nikoli věštci, kněží, guruové nebo prodavači pilulek, nýbrž skuteční lékaři."
(Dr. Sydney Walker III, psychiatr, 1996)

Už jste někdy slyšeli o následujících duševních poruchách?

Porucha čtení, disruptivní porucha chování, porucha písemného projevu, matematická porucha, intoxikace kofeinem, porucha nikotinové abstinence, porucha nesouhlasu s léčením, tělesné zneužívání dítěte, sexuální zneužívání dítěte nebo problém v partnerském vztahu?

To jsou jen některé ze 374 duševních poruch, které psychiatři uvádějí ve svém Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) neboli DSM-IV. Dnes se DSM-IV a podobná příručka Světové zdravotnické organizace Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN, kapitola duševních poruch) používají nejen pro individuální léčbu, ale i v rámci sporu o přidělení dítěte do péče, při rozlišování případů založených na údajné psychiatrické nezpůsobilosti, v rámci dalších soudních svědectví, ve vzdělávání atd. Ve skutečnosti kdykoli je žádáno či poskytováno psychiatrické posouzení, přicházejí ke slovu DSM nebo MKN a stále častěji se využívají jako vyjádření o duševním zdraví, takzvané duševní nemoci.

Jak se vám tyto "duševní poruchy" jeví? Možná zní celkem rozumně. Dobře, zkusme trochu tvořivosti. Co třeba taková "porucha vzteku spojená s nemožností prosadit svůj názor" nebo "porucha mrzutosti kvůli vyhubování"? A co takhle "chronická porucha stresu z daně z příjmu" a "porucha stresu z loterie"?

Problém spočívá v tom, že s trochou představivosti by mohl človik pokračovat s vymýšlením a pojmenováváním nových diagnóz jednoduše tím, že pozoruje chování lidí v práci, ve škole nebo v nákupním středisku. K něčemu takovému je zapotřebí asi tolik vědecké přesnosti a dovednosti, kolik psychiatrie použila při sestavování seznamů DSM a MKN.

 


Nejnovější brožury a informační materiály Občanské komise za lidská práva
Reálná krize Obrovský podvod Psychiatrický podvod Pseudověda
Schizofrenie Brutální realita Psychiatrické znásilnění Smrtící omezování
Vytváření světového návyku na drogy Rehabilitační podvod Dopování dětí psychofarmaky Poškozování dětí a mládeže
Ruinování společenosti Poškozování umělců Ďábelský útok Oslabování spravedlnosti
Zneužívání starých lidí Chaos a teror Vytváření rasizmu CCHR


TOPlist